Zhrnutie projektu
V rámci projektu sme sa zamerali na inštaláciu a konfiguráciu komunikačného rozhrania s následným pripojením existujúcej infraštruktúry do siete. Pre väčšinu zariadení sme zvolili protokol Modbus s fyzickou vrstvou RS485 RTU, ktorý nám umožnil vytvoriť líniovú topológiu siete. Niektoré špecifické meracie prístroje si však vyžadovali dôkladnejší prístup a úpravu komunikačnej stratégie. V dvoch prípadoch, v rámci trafostanice, sme preto nahradili staršie zariadenia značky Schneider novými analyzátormi od toho istého výrobcu, pričom sme ich do siete pripojili prostredníctvom ethernetového rozhrania.
Dĺžka komunikačnej linky
Počet meraných bodov
Počet nainštalovaných zariadení
Implementácia
Súčasťou zapojenia bolo aj edge zariadenie, ktoré slúži na agregáciu a uchovávanie dát pre ďalšie spracovanie. V spolupráci s partnerskou spoločnosťou, zodpovednou za vizualizáciu a analytickú časť, posielame tieto dáta do zabezpečeného cloudu, kde prebieha kompletná analytika zameraná na sledovanie spotreby jednotlivých strojov, trafostaníc a správania technologických celkov. Zariadenie bolo úspešne pripojené do podnikovej siete, pričom je k dispozícii diaľková správa prostredníctvom VPN pre prípad problémov so zbernicou alebo s edge zariadením.
Výsledky
Zaujímavosťou projektu bolo pripojenie a zosieťovanie zariadení vo dvoch halách, pričom dĺžka komunikačnej linky presiahla 800 metrov a napojilo sa až 25 zariadení. Počas inštalácie bolo nutné riešiť aj náročné podmienky z hľadiska elektromagnetického šumu, ktorý vznikal pri prevádzke rôznych technológií. Pri meraní signálu pomocou osciloskopu sme zistili indukované napätie a stretli sa s problémom odrazu signálu, ktorý sme odstránili nasadením vhodných terminačných rezistorov.